چطور آیلتس را آموزش دهیم؟


برای یاد گرفتن نحوه آموزش و تدریس آیلتس ابتدا باید با آزمون آشنا باشید. این آشنایی از طریق انجام دادن تست‌ها و گرفتن نتیجه مطلوب به نحوی است که شما را مطمئن می‌کند به طور کامل روی همه مباحث تسلط دارید.طبیعتا باید قبل از اقدام به آموزش آیلتس، شاید بهتر است بارها آزمون را انجام داده باشید تا با چند چون این امتحان و نحوه پاسخ‌دهی صحیح آشنا باشید. یکی از عاقلانه‌ترین کارها این است که پیش از شروع آموزش آیلتس، از زبان‌آموزان بخواهید آزمون شبیه‌سازی شده (ماک) را انجام دهند تا با نقاط قوت و ضعف خود آشنا باشند. توصیه می‌شود سطح هر فرد را بدانید و در نتیجه برای هر زبان‌آموز طبق نیازهای شخصی‌اش تدریس انجام دهید. این نکته به ویژه درباره تدریس خصوصی صادق است. بسته به اینکه هر شخص به دنبال چه نمره‌ای برای اقامت در کشور مقصد است،زیرا نمرات مورد نیاز برای قبولی در آزمون آیلتس متفاوتند.در بخش زیر به سوال چگونه آیلتس تدریس کنیم؟ پاسخ می‌دهیم.

روش آموزش بخش لیسنینگ (IELTS Listening)

مرحله شنیداری آیلتس اولین بخش از این آزمون است و طی آن داوطلب باید به صدای ضبط شده‌ای مانند مکالمه یا سخنرانی گوش کند و بر اساس چیزی که شنیده به سوالات مربوطه جواب بدهد.
آزمون شنیداری آیلتس شامل چهار نوع فایل صوتی می باشد:
1. مکالمه عمومی که آسان‌ترین بخش است و شامل مکالمه بین دو نفر می‌باشد.
2. سخنرانی عمومی که به اصطلاح مونولوگ یا مکالمه تک‌نفره است.
3. مکالمه آکادمیک شامل مکالمه میان چند نفر در یک محیط آکادمیک یا دانشگاهی است.
4. سخنرانی آکادمیک که مونولوگ یا سخنرانی تک‌نفره در مورد یک موضوع آکادمیک یا دانشگاهی است.
شکل سوالات تنوع بالایی دارد و شامل سوالات چند گزینه‌ای (multiple choice)، جای خالی (fill in the blanks) و یا تکمیل نمودار یا fill out the answers on a diagram هستند.
گفتنی است در پایان آزمون به داوطلبان فرصتی داده می‌شود تا دوباره به عقب برگردند و سوالاتی که احتمال دارد به خاطر محدودیت زمان همگام گوش دادن مکالمات، از قلم انداخته باشند را پاسخ دهند.
با توجه به اینکه زبان انگلیسی دارای لهجه‌های گوناگونی است، بایستی گوش زبان‌آموزان با انواع این لهجه‌ها آشنا باشد. در حقیقت در بخش شنیداری آیلتس از لهجه‌های بریتیش، آمریکایی، نیوزیلندی، استرالیایی و … استفاده می‌شود و الگوهای گفتاری و لحن ادای کلمات در این لهجه‌ها کاملا با هم متفاوت است و همین مساله درک این جملات را برای کسانی که در جامعه غیر انگلیسی‌زبان زندگی می‌کنند، دشوار می‌کند.

دشوارترین بخش لیسنینگ آیلتس

دشوارترین کار در بخش لیسنینگ آیلتس، درک لهجه‌های مختلف است. برای همین خیلی مهم است که برای تقویت مهارت شنیداری زبان‌آموزان، فایل‌های مختلف شامل لهجه‌های مختلف را برایشان پخش کنید تا متوجه شوند کلمات در هر لهجه و گویشی چطور ادا می‌شوند. برای اینکه زبان آموزها از سردرگمی دربیایند باید زیاد تمرین کنند و مدام لهجه‌های مختلف را بشنوند.
واژگان زیادی در زبان انگلیسی وجود دارند که تلفظ و املای یا spelling یکسانی دارند اما معنایشان با هم متفاوت است. به این دسته از کلمات هومونیم (Homonym ) گفته می‌شود. برعکس این مورد زمانی است که دو کلمه دقیقا مثل هم تلفظ شوند اما املای متفاوتی داشته باشند که به اینگونه کلمات هوموفون (Homophone) می‌گویند. دسته دیگری از کلمات هم وجود دارند که به آنها هوموگراف (Homograph) گفته می‌شوند چون نوشتارشان یکسان است اما تلفظ مختلفی دارند. دسته آخر نیز کلماتی هستند که به هترونیم (Heteronym) شهرت دارند زیرا املای یکسان اما تلفظ و معنای مختلفی دارند. دانستن این تفاوت‌ها راه را برای درک لیسنینگ آسان می‌کند.

بیشتر بخوانید: ۱۰ راه افزایش نمره لیسنینگ آیلتس

نحوه آموزش ریدینگ (IELTS reading)

بخش ریدینگ آیلتس همانطور که می‌دانید، درست مانند هر تست استاندارد دیگر، شامل درک مطلب و سپس پاسخ دادن به مجموعه ای از سوالات است. مدت این آزمون یک ساعت است و سه متن و 40 سوال دارد که با پاسخ به سوالات میزان مهارت خواندن جزئیات و هدف اصلی متن و همچنین پاسخگویی به سوالات اصلی و شناسایی هدف، استدلال‌ها و نظرات مطلب ارزیابی می‌شود.
متون ریدینگ معمولا شامل متون آکادمیک می‌شوند و ممکن است از هر جایی مثل روزنامه‌ها، مقالات یا مجله‌ها برداشته شوند. سوالات متن‌ها هم می‌توانند به شکل چندگزینه‌ای، پر کردن جاهای خالی، درست/ غلط و یا خلاصه‌نویسی باشند. طول متن‌ها با هم متفاوت است و مدیریت زمان برای زبان‌آموزان نقش مهمی ایفا می‌کند.
در این آزمون مهارت تندخوانی یا skimming و همچنین مهارت اسکن کردن (scanning) اهمیت فراوانی دارند.

بیشتر بخوانید: بانک جامع سوالات ریدینگ آیلتس

نحوه آموزش رایتینگ آیلتس (IELTS Writing)

آزمون رایتینگ آیلتس نیز مانند بخش قبلی 60 دقیقه طول می‌کشد و طی آن از متقاضیان خواسته می‌شود تا با توجه به موضوع ارائه شده و تعداد کلمات معین، متنی را نگارش کنند. این آزمون کتبی دو بخش دارد و بسته به نوع آزمون آیلتس (general and academic) متفاوت است. در اولین قسمت بخش آکادمیک از متقاضی خواسته می‌شود اطلاعات ارائه شده در نمودار یا دیاگرام یا جدول را شرح بدهد. بخش دوم نیز شامل نگارش یک مقاله است که طی آن داوطلب باید در مورد یک موضوع با مضمون اجتماعی یا اقتصادی مشخص شده مقاله قابل قبولی بنویسد. در هر دو بخش باید از زبان انگلیسی رسمی و نگارشی استفاده شود.
از نکات بسیار مهم در بخش رایتینگ آزمون آیلتس این است که زبان‌آموزان باید ساختار جمله‌بندی مناسب را بدانند، به اندازه کافی بنویسند و از اشتباهات گرامری یا املایی بپرهیزند.
در آزمون رایتینگ متقاضیان همچنین نباید از موضوع اصلی دور شوند. انتظار بر این است که همه‌چیز را توضیح دهند و در چارچوب موضوع اصلی تحلیل و نتیجه‌گیری داشته باشند.
پاراگراف‌نویسی را آموزش بدهید. طبیعتا اینکه در هر پاراگراف چه مطالبی باید پوشش داده شوند از اهمیت فراوانی برخوردار است. همینطور مهارت های ویرایش برای داوطلبان نقش مهمی دارد.حتی وقتی به زبان مادری‌تان مطلب می نویسید باید قبل از ارسال آن یک بار به طور کامل نوشته‌تان را بخوانید و آن را اصلاح کنید. این موضوع در مورد زبان دوم نیز صادق است.

بیشتر بخوانید: رایتینگ آیلتس : بهترین منابع تقویت IELTS Writing Skills

نحوه آموزش اسپیکینگ آیلتس (IELTS Speaking)

آزمون اسپیکینگ آیلتس که به صورت حضوری برگزار می‌شود که سه بخش دارد و هر بخش بین سه تا چهار دقیقه طول می کشد. بخش اول شامل سوالات عمومی درباره خانواده، تحصیلات و تفریح‌های متقاضیان است.در بخش دوم که بخش اصلی محسوب می‌شود از داوطلبان خواسته می‌شود تا به مدت دو دقیقه درباره موضوع داده شده صحبت کنند. بعد از آن بخش سوم اسپیکینگ آیلتس شروع می شود که شامل تعدادی سوال و پاسخ به انگلیسی است.
برای اینکه مهارت صحبت کردن زبان‌آموزان بهتر شود باید به طور مرتب صحبت کنند. بنابراین مدرس باید به طور منظم موقعیت‌های گفتگو ایجاد کند تا به وسیله آنها زبان‌آموزان بتوانند لهجه، دایره لغات و تلفظ‌شان را بهبود ببخشند. آگاهی از روند پیشرفت به زبان‌آموزان کمک می‌کند با انگیزه باقی بمانند.


برچسب ها : مهریار یزد # تافل # ایلتس # مکالمه زبان انگلیسی # IELTS #TOEFL #MSRT # MSRT# MHLE #EPU #UTEPT #TOLIMO #GRE # READING #WRITING #LISTINING #SPEAKING GRAMMAR#FREE_DISCUSSION

نظام مهندسی در یزد  آمادگی آزمون نظام مهندسی در یزد  معماری در یزد 

کلاس مکالمه انگلیسی یزد  کلاس msrt یزد کلاس ept در یزد  #آزمون ماک #آزمون ماک در یزد

مهریار

عضویت در خبرنامهعلاقه مند به داشتن اطلاعات کدام رشته هستید؟

اخبار موسسه دپارتمان زبان دپارتمان حقوق و وکالت دپارتمان هنر و رسانه