الگوی پرچم چیست؟


الگوی پرچم چیست؟

انواع الگوی پرچم که به‌شکل سه گوش (Pennant) و مستطیل (Flag) در چارت و نمودار قیمت ارزهای دیجیتال تشکیل می‌شود، از پترن‌های کوتاه مدت عموما ادامه‌دهنده است که پیش از ادامه روند قبلی، وارد فاز تحکیم می‌شود. البته پرچم سه گوش گاهی اوقات در دسته پترن‌های خنثی و دوظرفه نیز قرار می‌گیرد. پترن پرچم در حالت کلی عموما با یک حرکت شارپی صعودی یا نزولی به‌همراه حجم معاملات بالا اتفاق می‌افتد. در این مطلب، به معرفی کامل الگوی پرچم و انواع آن، هدف قیمت و نحوه استفاده از این پترن در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال خواهیم پرداخت.

الگوی پرچم چیست؟

الگوی پرچم سه گوش (Pennant) و مستطیل (Flag) در تحلیل تکنیکال بازارهای مالی از جمله ارز دیجیتال، بهترین و دقیق‌ترین پترن نموداری در بین سایر الگوهاست و به نوعی کمترین خطا را دارد.

الگوی پرچم به‌خاطر اطمینان بالای آن مورد علاقه تریدرها است. برای یافتن این پترن نیازی به جستجوی زیاد ندارید، اما اگر در اعتبار الگوی پرچم مردد هستید، برای اطمینان بدانید که درصد خطای صفر این پترن نموداری از تحقیقات آقای بولکوفسکی روی 307 الگوی Flag به‌دست آمده است. از این 307 الگوی پرچم بررسی شده، همه 307 الگو پس از شکست، بیشتر از 5 درصد بازدهی داشته و تنها 5 الگو از 307 الگو کمتر از 10 درصد بازدهی داشته‌اند. این آمار برای یک پترن نموداری فوق‌العاده است.

مشخصه‌های پترن پرچم

الگوی پرچم در حالت کلی دارای مشخصه‌هایی است که تشخیص آن در نمودار قیمت ارزهای دیجیتال را ساده می‌کند از جمله:

 • حرکت شارپی: برای اینکه الگوی پرچم یک پترن ادامه دهنده تلقی شود، باید از قبل یک روند مشخص داشته باشیم. هر دوی Flag و Pennant نیازمند صعود یا نزول شارپی به‌همراه حجم بالای معاملات هستند. این حرکات عموما طی حجم‌های سنگین رخ داده و می‌توانند شامل گپ قیمتی نیز باشند. این تحرکات غالبا نشان‌دهنده اولین گام صعود یا نزول قابل توجه هستند و الگوهای پرچم سه گوش و مستطیل صرفا یک وقفه کوتاه در میانه روند محسوب می‌شوند.
 • میله پرچم: میله پرچم فاصله بین شکست اولین سطح حمایت یا مقاومت تا سقف یا کف الگوست. صعود یا نزول شارپی تشکیل‌دهنده میله پرچم باید یک خط روند یا سطح حمایت/مقاومت را بشکند. حال خط ادامه‌یافته پس از این شکست به سمت سقف یا کف Flag یا Pennant، میله پرچم را تشکیل می‌دهد. در صورتی که میله در الگو وجود نداشته باشد، یک پترن مثلث خواهیم داشت.
 • پرچم مستطیل (Flag): فلگ یک پترن مستطیل شکل است که شیبی خلاف جهت روند قبلی دارد. در صورتی که حرکت قبلی صعودی بوده باشد، شیب فلگ به سمت پایین و در صورتی که این حرکت نزولی بوده باشد،، شیب آن به سمت بالا خواهد بود. از آنجایی که طول عمر فلگ به‌قدری کوتاه است که زمانی برای واکنش نشان دادن نسبت به سقف‌ها و کف‌های قیمت ندارد، وجود پرایس اکشن بین دو خط روند موازی کفایت می‌کند.
 • پرچم سه گوش (Pennant): پننت یک مثلث متقارن است که از ابتدایی پهن شروع شده و با بلوغ الگو و همگرایی خطوط، به انتهایی باریک (شبیه به مخروط) می‌رسد. شیب این نوع پرچم معمولا خنثی است. گاهی اوقات نیز سقف و کف‌های واکنشی خاصی در این پترن وجود ندارد و رسم خطوط روند و پرایس اکشن باید درون خطوط روند همگرا قرار بگیرد.
 • طول عمر: پرچم سه گوش و مستطیل الگوهای کوتاه مدتی هستند که می‌توانند بین 1 تا 12 هفته عمر کنند. البته گفتگوهایی در خصوص این بازه زمانی وجود دارد و برخی 8 هفته را بازه مناسب برای داشتن یک پترن معتبر می‌دانند. در حالت ایده‌آل، این الگوها بین 1 تا 4 هفته تشکیل می‌شوند. پس از اینکه عمر یک پترن Flag به بالای 12 هفته برسد، یک الگوی مستطیل در نظر گرفته خواهد شد. الگوهای Pennant بالای 12 هفته نیز به یک پترن مثلث متقارن (Symmetrical Triangle) تبدیل خواهند شد. اعتبار الگوهای بین 8 تا 12 هفته نیز جای بحث دارد.
 • شکست: برای یک الگوی پرچم سه گوش یا مستطیل صعودی، شکست به بالای خط مقاومت سیگنالی از ادامه روند قبلی است. برای پرچم سه گوش یا مستطیل نزولی نیز شکست خط حمایت سیگنالی از ادامه روند نزولی قبلی خواهد بود.
 • حجم: حجم معاملات باید طی صعود یا نزولی که تشکیل‎‌دهنده میله پرچم است، بالا باشد. حجم‌های سنگین اعتبار حرکات شارپی و ناگهانی تشکیل‌دهنده میله پرچم را مشخص می‌کنند. ادامه حجم معاملات بالا به سمت شکست خط حمایت و مقامت نیز به اعتبار الگو و امکان ادامه آن می‌افزاید.
  اعتبار و حجم در پترن Flag
 • هدف: با اضافه کردن طول میله پرچم به نقطه شکست حمایت یا مقاومت، هدف قیمتی را می‌توان مشخص کرد. هدف پترن Flag

در ادامه، با مثالی تمامی این مشخصه‌های الگوی پرچم سه گوش و مستطیل را آموزش می‌دهیم.

انواع الگوی پرچم در تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال

همانطور که گفتیم، دو نوع الگوی پرچم شامل سه گوش (Pennant) و مستطیل (Flag) داریم که در آموزش تحلیل تکنیکال کاربرد بسیار زیادی دارند. در تصویر زیر، شکل ظاهری این پترن‌های نموداری را مشاهده می‌کنید.

الگوی پرچم سه گوش و مستطیل صعودی و نزولی

تشکیل الگوی پرچم مستطیل (Flag) صعودی و نزولی

همانطور که در قسمت قبل گفتیم، مهمترین مشخصه‌های الگوی فلگ شامل موارد زیر هستند:

 • میله پرچم (Flag Post): که قوی‌ترین پرایس اکشن محسوب می‌شود.
 • خود پرچم مستطیل (Flag): که فاز تحکیم ما را نشان می‌دهد.
 • پترن پرچم مستطیل صعودی شیبی منفی و نوع نزولی آن شیبی مثبت دارد.

 

 

 

تشکیل الگوی پرچم سه گوش (Pennant) صعودی و نزولی

الگوهای Pennant مشابه Flag بوده، با این تفاوت که از ابتدای پهن شروع شده و سپس با همگرا شدن خطوط روند، به‌جای مستطیل، به یک مثلث ختم می‌شوند. الگوهای پرچم سه گوش صعودی و نزولی نیز همان قواعد نوع مستطیل را دارند. در تصاویر زیر، شکل اینگونه پترن‌ها را مشاهده می‌کنید.

همانطور که مشاهده می‌کنید، الگوی پننت نزولی توسط خطوط همگرایی که در انتهای آن باریک شده‌اند، تشکیل می‌شود. این پترن از نظر تعداد کندل‌های کوچک شباهت زیادی به مثلث متقارن دارد، اما پس از آن شاهد نزول شارپی قیمت هستیم.

الگوی پرچم سه گوش صعودی نیز خلاف نوع نزولی آن و شبیه به پترن Flag صعودی است، با این تفاوت که خطوط همگرا یک مثلث را در انتهای آن تشکیل می‌دهند.

آموزش نحوه معامله ارز دیجیتال با الگوی پرچم

برای معامله ارز دیجیتال توسط الگوی پرچم سه گوش و مستطیل صعودی و نزولی، باید نکات ذکرشده نظیر نحوه تشکیل میله، حجم معاملات، فاز تحکیم و نحوه تایید اعتبار آن را در نظر داشته باشید. در ادامه با مثال‌هایی نحوه تعیین هدف قیمت و حد ضرر برای ترید رمز ارزها با این الگوی نموداری را آموزش می‌دهیم.

مثالی از ترید پرچم مستطیل (Flag) صعودی

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، در الگوی پرچم مستطیل صعودی، پس از آنکه قیمت وارد فاز تحکیم شده است، شروع به کاهش می‌کند تا شیب نزولی آن را تشکیل دهد. در این حالت، باید هنگام شکست الگو به دنبال خرید ارز دیجیتال مورد نظر خود باشید. هدف قیمت (Projected Distance در تصویر زیر) نیز حداقل فاصله بین میله پرچم تا محل شکست قیمت (Measured Distance در تصویر زیر) است.

نحوه معامله با الگوی پرچم مستطیل صعودی

به نحوه حرکت شارپی قیمت پیش از ورود به منطقه تحکیم نزولی که توسط کندل‌هایی درون یک پرچم مستطیل شکل نمایش داده شده است، دقت کنید. پس از شکست این الگو، قیمت صعود کرده و نه تنها به هدف قیمت حداقلی ما رسیده، بلکه سقف بالاتری را نیز ایجاد کرده است. حد ضرر و استاپ لاس این پترن نموداری دقیقا روی آخرین کف قیمت پیش از شکست قرار گرفته است.

مثالی از معامله پرچم مستطیل (Flag) نزولی

یک پترن فلگ نزولی توسط حرکت شارپی رو به پایین و سپس افزایش تدریجی قیمت درون یک کانال تشکیل می‌شود. هنگام شکست پرچم مستطیل نزولی، قیمت به اندازه حداقل فاصله میله پرچم تا نقطه شکست حرکت می‌کند که هدف قیمتی ما را تشکیل می‌دهد.

در تصویر زیر، نمونه‌ای از نحوه تعیین استاپ لاس (دقیقا روی آخرین سقف قیمتی پیش از شکست) و محاسبه هدف قیمت (Measured Distance و Price Target تصویر) در پترن Flag نزولی را مشاهده می‌کنید.

نحوه ترید الگوی پرچم نزولی

نکته قابل توجه در مثال بالا، ری‌تست یا لمس مجدد سطح شکست است. این ری‌تست ممکن است رخ ندهد، اما زمانی که اتفاق می‌افتد به‌معنای امن بودن معامله در آن است. با این وجود، این اتفاق همیشه نمی‌افتد و شکست ما شارپی و سریع است.

در این مثال، با وجود بازگشت مجدد قیمت به سطح شکست و آزمایش مجدد آن، قیمت توانسته به هدف قیمت حداقلی مورد نظر ما برسد.

مثالی از ترید با پرچم سه گوش (Pennant) صعودی

تصویر زیر، نمونه‌ای از یک الگوی مثلث سه گوش صعودی است که معمولا در ترید ارز دیجیتال زیاد مشاهده می‌شود. در این مثال، پس از صعود سریع و شارپی، قیمت درون یک محدوده باریک مثلثی شکل معامله شده است. پس از شکست، قیمت دوباره افزایش یافته و به هدف قیمتی (Projected Price تصویر) رسیده است.

نحوه ترید Pennant صعودی

استاپ لاس نیز در این مثال روی آخرین کف قیمتی پیش از شکست قرار گرفته است.

مثالی از معامله با پرچم سه گوش (Pennant) نزولی

در مثال زیر، پیش از شکست نهایی و تایید اعتبار الگو، یک فیک‌اوت (Fake-out) و شکست ناسالم در پترن مثلث سه گوش نزولی اتفاق افتاده است. البته برخی این الگو را به دلیل نبود میله، یک مثلث متقارن نیز تشخیص می‌دهند. به افزایش قیمت به بالای سطح مقاومت مثلث نگاه کنید. برای جلوگیری از تشخیص اشتباه شکست، باید از تایم فریم‌های بالاتر کمک بگیرید.

در این تصویر، قیمت نهایتا توانسته سطح حمایت را بشکند و با تست مجدد آن، به هدف قیمتی ما برسد. برای این مثال نیز حد ضرر را می‌توانید روی آخرین سقف قیمتی پیش از شکست سالم قرار دهید.

مثالی از الگوی پرچم سه گوش نزولی

سخن پایانی

الگوی پرچم که به دو شکل مستطیل (Flag) و سه گوش (Pennant) در چارت و نمودار قیمت ارزهای دیجیتال قابل مشاهده است، یک پترن ادامه‌دهنده و کم خطا محسوب می‌شود. این الگو عموما پیش از تشکیل با افزایش حجم معاملات، ورود به فاز تحکیم هنگام بلوغ و سپس ادامه روند قبل پس از شکست سطح حمایت یا مقاومت همراه است.


برچسب ها : مهریار یزد ، چتردانش یزد ، وکالت ، # تافل # ایلتس # مکالمه زبان انگلیسی# IELTS #TOEFL MSRT MSRT MHLE EPU UTEPT TOLIMO GRE READING WRITING LISTINING SPEAKING GRAMMAR قضاوت مشاوران حقوقی ، حقوق مدنی ، آیین دارسی مدنی ، حقوق تجارت ، حقوق جزا مجازات اسلامی ، حقوق کیفری ، اصول فقه ، متون فقه وزارت علوم ارشد دکترا آزمون دکترا کنکور هیئت علمی دانشگاه آزاد دانشگاه دولتی دانشگاه پیام نور دانشگاه علم و هنر دانشگاه جواد یزد

ارز دیجیتال بیت کوین اتریم کیف پول باینانس کوینکس یونی سوپ پنکیک سوپ کلاس ارز دیجیتال یزد کلاس تکنیکال یزد  کلاس فاندامنتال  #حسابداری در یزد

 

مهریار

عضویت در خبرنامهعلاقه مند به داشتن اطلاعات کدام رشته هستید؟

اخبار موسسه دپارتمان زبان دپارتمان حقوق و وکالت دپارتمان هنر و رسانه